19 marca- uroczystość św. Józefa

Strona główna » Aktualności » 19 marca- uroczystość św. Józefa

19 MARCA - UROCZYSTOŚĆ ŚW. JÓZEFA

MAŁŻONKA I OBLUBIEŃCA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY


W ikonografii święty Józef jest przedstawiany z Dzieciątkiem Jezus na ręku, lilią w dłoni. Jego atrybutami są między innymi: narzędzia ciesielskie, piła, siekiera, warsztat stolarski, kij wędrowca, kwitnąca różdżka, miska z kaszą, lampa, winorośl.

Święty Józef  wywodził się z rodu króla Dawida. Pisma Ojców Kościoła wysławiają Jego cnoty i niewysłowione powołanie- Oblubieńca Maryi, żywiciela i wychowawcy Jezusa. Na życie zarabiał stolarstwem, ciesiółką. Jest patronem Kościoła powszechnego, zakonów, krajów, miast, diecezji w tym Archidiecezji Łódzkiej, która w tym roku świętuje swój jubileusz 100-lecia powstania. Dlatego wierni tej Archidiecezji biorą udział w nowennie do św. Józefa od 10 do 18 marca bieżącego roku. Obecny rok liturgiczny został ogłoszony przez Ojca świętego Franciszka- Rokiem Świętego Józefa.

Św. Józef jest patronem rodzin chrześcijańskich, małżeństw, mężczyzn, ojców, sierot. Również cieśli, drwali, rękodzielników, robotników, rzemieślników, wszystkich pracujących, uciekinierów.

W Polsce narodowe sanktuarium świętego Józefa znajduje się w Kaliszu. W roku 1997, 4 czerwca w tymże sanktuarium Święty Jan Paweł II Wielki wygłosił homilię (…)” Miarą cywilizacji- miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury- jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne oraz naukowe. (…) Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”.


 

Opracowała: etnograf Aldona Plucińska, współpraca: etnolog Michał Świercz, fotografie: Władysław Pohorecki.

Materiał ikonograficzny pochodzi ze zbiorów Działu Plastyki Ludowej Muzeum Archeologicznego
i Etnograficznego w Łodzi

Ilość wyświetleń: 847