W niedzielę 2 czerwca 2019 roku w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi odbyło się finałowe spotkanie V Konkursu Krasomówczego Języka Japońskiego organizowanego przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu Umedy w Łodzi.
W konkursie wzięło udział 50 uczestników. Były to osoby z lektoratu języka japońskiego prowadzonego przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii, Politechniki Łódzkiej, II LO w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Zakładu Azji Wschodniej oraz osoby uczące się języka japońskiego prywatnie.
Przygotowane wcześniej wypowiedzi odnosiły się do zagadnień związanych z życiem codziennym, przyjaźniach i podróżach do Japonii, o marzeniach i chęci ich realizacji.
W Japonii używa się trzech alfabetów : chińskich znaków kanji, hiraganę i katakanę. Nie wystarczy poznać jedynie język trzeba się nauczyć jak go użyć w stosunku do osoby, z którą rozmawiamy. Inaczej będziemy rozmawiać z szefem – językiem bardzo grzecznym, inaczej odnosimy się do osoby, której należy się szczególny szacunek, jeszcze inaczej rozmawiamy z kolegą lub przyjacielem, w tym wypadku możemy być bardziej swobodni.
Uczestnicy Konkursu wcześniej przygotowany tekst musieli wygłosić z pamięci, bez posługiwania się kartką. Ważne było, aby wypowiedzi były interesujące, dojrzałe, oryginalne i doskonale przygotowane.
W Jury konkursu zasiedli wybitni językoznawcy z Fundacji Japońskiej oraz japońscy lektorzy pracujący na Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie Łódzkim oraz w II LO.
fot. Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu Umedy w Łodzi.